Prisijunk prie projekto!

Prisijunk prie projekto!

Pasidalink džiaugsmu - tavęs reikia kitiems!

Pasidalink džiaugsmu - tavęs reikia kitiems!

Projektas tęsiasi!

Projektas tęsiasi!

Kurkime savo šeimų gerovę kartu!

Kurkime savo šeimų gerovę kartu!

Klausimai - Atsakymai

Lauki vaikučio ir tau neramu? Sunku ir atrodo, kad visos durys uždarytos?

Turi neraminančių klausimų? Parašyk mums ir mes kartu rasim atsakymus!

Ko trūksta savivaldos ugdymo krepšeliui?

2015-09-04

Pranešimas spaudai
2015-09-03

Ko nepadarė Vilniaus miesto savivaldybė ir kaip ištaisyti jų klaidas?

100 eurų kompensacijos skyrimas sukėlė daug klausimų ir prieštaravimų. Jau dabar aišku, kad kompensacijos tvarka nėra išbaigta, be abejo, sostinės savivaldybė to nepripažįsta. Ko reikia, kad ši kompensacija būtų patraukli ir prieinama daugeliui bei nepriešintų vilniečių? To vilniečių buvo klausiama rugsėjo 3 dieną Vilniaus Katedros aikštėje, akcijos metu „Už vieningą Vilnių be diskriminacijos", apie tai kalbėjo Nacionalinio aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Žemaitė su LR Seimo nariu Valdu Skarbaliumi ir Darbo partijos Vilniaus miesto skyriaus pirmininku Giedriumi Mozūraičiu. Dar rugpjūtį įvyko pirmasis jų susitikimas. Jame diskutuota apie 100 eurų kompensaciją privačius darželius lankančių vaikų tėvams. Pirmojo susitikimo metu, įžvelgtos pagrindinės problemos, kurios gali sąlygoti šios priemonės panaikinimą ateityje. Todėl abi pusės rado sąlyčio taškų tam, kad priemonė būtų išsaugota ir nusprendė bendradarbiauti.

Priemonės kūrimo kelias

Pirmiausia R. Žemaitė papasakojo šios priemonės tapimo realybe kelią. O jis nebuvo lengvas. Sambūrio atstovė pastebi – kai buvo sumažintos motinystės išmokos, buvo matyti, jog atsiras didžiulis paslaugų bumas. Anot jos, nuo 2010–2011 m. ieškota įvairiausių būdų, kaip būtų galima suteikti kompensaciją – tai buvo pasiekta. Tačiau ne viskas tenkina – nekokybiška kompensacijos paskyrimo sistema ir tvarka, nenumatyta apsauga kompensacijos kontrolei. Čia pat ji prisimena Andriaus Kubiliaus viešus pažadus, kad 2016 m. iš motinystės išmokų sumažinimo dalis lėšų bus nukreipta į ikimokyklinio ugdymo struktūros plėtrą. Nacionalinis aktyvių mamų sambūris siekė, kad žadėtosios lėšos būtų skirtos būtent ugdymui, o ne pastatų renovacijai arba statybai. Taigi buvo apsistota ties savivaldos krepšeliu – taip jis buvo pavadintas.

Po Vilniaus miesto mero rinkimų atsivėrė nauji keliai ir galiausiai sostinėje savivaldos krepšeliai buvo įteisinti. Tačiau, pasak R. Žemaitės, jis nebuvo toks, kokio buvo tikėtasi.

Pagrindinės krepšelio problemos

Priešrinkiminiu laikotarpiu buvo kalbėtasi, dėliota struktūra, peržiūrėti preliminarūs dokumentai. Tačiau, nueita lengviausiu keliu. Niekas per daug nesigilino ir tiesiog paleido krepšelį visuotino kompensavimo principu. Laikytasi pozicijos – reikia duoti visiems, o rinka visa kita sureguliuos. Nacionalinis aktyvių mamų sambūris savivaldybei teikė siūlymus, kad būtų sudėti saugikliai, tačiau į tai neatkreipta dėmesio. Siūlyta apsaugoti kainą nuo dirbtinio auginimo dėl valstybinio finansavimo, tačiau sostinės naujoji valdžia to neišgirdo. Taip pat siūlyta iš karto sudaryti ugdymo priežiūros sistemą.

Susitarta dėl bendrų tikslų

Susitikimo metu įžvelgta, kad tiek vieniems, tiek kitiems norisi įvesti kontrolę. Dėl tos priežasties nuspręsta kreiptis į Vilniaus miesto savivaldybę, kad būtų inicijuota išplėstinė darbo grupė. Pirmiausia planuojama pasirūpinti kompensacijas gaunančių privačių darželių kontrolės tvarka ir nustatyti, kurie tėveliai galės gauti šią kompensaciją – pavyzdžiui pagal tai, ar vaikai buvo registruoti eilėje į Valstybinius darželius; ar vieno iš tėvų deklaruota gyvenamoji vieta yra Vilniaus savivaldybės teritorijoje, įskaitant ir skyrybų atvejus, kad nebūtų diskriminuojami vienišų tėvų vaikai. Nuspręsta inicijuoti apklausą, kurios metu vilniečiai galėtų išsakyti savo nuomonę. Darbo partijos Vilniaus miesto skyrius ir Nacionalinis aktyvių mamų sambūris, remdamiesi vilniečių nuomone, dės pastangas, kad būtų ištaisytos klaidos 100 eurų kompensacijos skyrimo sistemoje. Taip pat bus siekiama, kad gerasis didžiųjų miestų savivaldybių pavyzdys būtų perkeltas į visas Lietuvos savivaldybes.