Prisijunk prie projekto!

Prisijunk prie projekto!

Pasidalink džiaugsmu - tavęs reikia kitiems!

Pasidalink džiaugsmu - tavęs reikia kitiems!

Projektas tęsiasi!

Projektas tęsiasi!

Kurkime savo šeimų gerovę kartu!

Kurkime savo šeimų gerovę kartu!

Klausimai - Atsakymai

Lauki vaikučio ir tau neramu? Sunku ir atrodo, kad visos durys uždarytos?

Turi neraminančių klausimų? Parašyk mums ir mes kartu rasim atsakymus!

SVEIKO PROTO BALSAS KUR SVARBIAUSIAS ŽMOGUS. AR JIE ŽINO KAIP?

2016-09-13

Šie trys šūkiai lydėjo visą kadenciją aktyviausiai darbo kodekse dalyvavusias partijas ir juos išrinkusius. Kadencijos pabaigoje Prezidentės veto priverčia dar kartą pasikrinti ar liko sveiko proto, koks žmogus svarbiausias ir kaip tai žinoma pagrindiniame šios kadencijos Seimo pakeistame įstatyme.

Jau akivaizdu, kad naujojo darbo kodekso pataisų nepavyko prastumti tyliai, jį paslėpus po Socialiniu modeliu – dirbantieji ir jų atstovai pastebėjo klastą ir įsuko visuotinę diskusiją. Tegu be realių streikų ar langų daužymo. Tegu gerokai pasyvesnę nei tai būtų Prancūzijoje ar Ispanijoje. Tačiau jie buvo išgirsti. Tiesa, ne Seimo daugumos. Visgi reikia pripažinti, kad dalis Seimo narių aktyviai gynė dirbančioms šeimoms svarbius klausimus, o Lietuvos Respublikos Prezidentė vetavo skaudžiausias darbuotojams ir darbo santykių stabilumą griaunančias naujojo darbo kodekso nuostatas.

Darbdavių organizacijos ragina Seimą atmesti Prezidentės veto arba palikti galiojantį darbo kodeksą, nes Prezidentės siūlomi pakeitimai jiems atrodo nepriimtini. Tačiau po Seimo balsavimo rugsėjo 10 d. posėdyje akivaizdu, kad naujasis darbo kodeksas bus priimtas ir vienintelis likęs klausimas, ar į jį bus įtraukti Prezidentės dekrete numatyti siūlymai.

Sveikintina Seimo drąsa šį klausimą išspręsti dar šios kadencijos Seime, tuo pat metu kiekvienam Seimo nariui, siekiančiam dar vienos kadencijos, tampa konkrečiu iššūkiu. Partijų reitingų pokyčiai rodo tiesioginį ryšį tarp Seimo frakcijų pozicijų naujojo darbo kodekso nuostatų atžvilgiu ir reitingų. Rinkėjams šis klausimas svarbus ir kiekvienas jų, prieš žymėdamas biuletenį, turi teisę žinoti, kokiems santykiams tarp darbuotojų (jų atstovų) ir darbdavių prioritetą teiks konkreti partija ar kandidatas. Pakelta ranka bus raudona skarele prieš akimis pasruvusį rinkėją, gyvenantį pagal darbo kodeksą.

Prezidentės siūlomos darbo kodekso pataisos jau ne kartą aptartos spaudoje, jos visiškai aiškios ir suprantamos. Priimti Prezidentės veto parlamentarus ragina profesinės sąjungos ir šeimas atstovaujančios organizacijos, siekiančios kad naujajame darbo kodekse būtų išsaugotos socialinį jautrumą dirbančiajam žmogui ir darbo santykių aiškumą bei stabilumą užtikrinančios nuostatos.

Ar Prezidentės veto siūlo naikinti lankstesnes ir įvairesnes darbo santykių formas? Ne, darbdavių siūlymai dėl liberalesnių darbo santykių išgirsti ir įtvirtinti. Darbo sutarčių rūšių įvairovei neprieštarauja nei dirbantieji, nei Prezidentė, išskyrus nulines darbo sutartis, pagal kurias darbuotojas nežinotų, nei kiek jis konkretų mėnesį dirbs nei kiek uždirbs, o ir nelegalaus darbo ar neapskaitytų darbo valandų kontrolė taptų praktiškai neįmanoma. Taigi, dėl kokių nuostatų sprendimą turės priimti trečiadienio posėdyje Seimas ir iš kur pučia nepasitenkinimo vėjai?

Apie tai išsamiau informaciją rasite čia.